Klubbtävlingar 2016

LBN – Vandringspris

Plac Namn LBN-poäng
1 Berit & Uno 27,29
2 Ulla & Kola 26,65
3 Anita & Sam 25,83
4 Therese & Shaggy 18,15


LBN 4, 23 oktober

Plac Namn Poäng
1 Ulla & Kola 8,91
2 Anita & Sam 8,84
3 Berit & Uno 8,69
4 Cornelia & Trixa 7,39
5 Therese & Shaggy 5,70


KM Bruks, 18 September

img_4624

Plac Namn Poäng
1 Ulla Andrae & Kola Uppfl. 285
2 Cathrine Diits & Vitsa Uppfl. 243
3 Therese Strandh & Shaggy Godk. 189
4 Berit Björk & Uno Ej Godk. 217


KM Rallylydnad, 15 september

Plac Namn Poäng
1 Lena Toftling & Müsli 96
2 Ulla Andrae & Kola 95
3 Kristin Wendel & Tazza 94
4 Therese Blomqvist & Gina 93
5 Anna Björk & Selma 88
6 Therese Strandh & Shaggy 85
7 Leisy Hallberg & Chip 81
8 Berit Björk & Uno 79
9 Mikael Björk & Bonz 77
10 Therese Blomqvist & Sid 76
11 Mona Stenqvist & Scilla 75
11 Satu Moilanen L & Zimba 75
13 Maria Andrae & Zack 74
13 Satu Mailanen L & Zack 74
15 Tarja Strandberg & Gnista 64
D Tarja Strandberg & Isa
D Siw Carlén & Miztral
D Erica Rosengren & Mira

 


LBN del 3, 6 september

Plac Namn Klass Poäng
1 Berit Björk & Uno Lägre 9,16
2 Anita Johansson & Sam Lägre 8,16
3 Therese Strandh & Shaggy Lägre 6,29

 


KM i Agility är avgjort!

Hela 30 ekipage hade vi till start, och domare var Wendy Tapper Ås från Skövde.
Nybörjarklass och pensionärsklass avgjordes på en enklare bana med hopphinder och tunnlar.
Nybörjarklass vanns av Malin Persson med Bella!
Pensionärsklassen vanns av Therese Blomqvist med Gina.
”Vanliga KM” avgjordes genom sammanlagda resultat från en hoppklass och en agilityklass.

Small
1 Marie Persson Hugo
2 Pia Svensson Maja
3 Malin Andersson Beda
Medium
1 Julia Leijon Chili
Large
1 Therese Blomqvist Kaye
2 Jenny Antmark Qila
3 Julia Leijon Egon

Stort TACK till alla som deltog och som hjälpte till!
Mvh Agilitysektorn


LBN del 2

Tisdagen den 24 maj

Plac Namn Klass Poäng
1 Ulla Andrae & Kola Lägre 8,96
2 Anita Johansson & Sam Lägre 8,66
3 Therese Strandh & Shaggy Lägre 6,13
4 Berit Björk & Uno Lägre 5,45


 LBN del 1

Tisdagen den 26 april

Plac Namn Klass Poäng
1 Berit Björk & Uno Appell 9,44
2 Ulla Andrae & Kola Appell 8,78
3 Anita Johansson & Sam Appell 8,33
4 Ingrid Boman & Paddy Appell 6,64
5 Therese Strandh & Shaggy Appell 5,73
6  Birgitta Wenzer & Molli Appell 4,72
7 Zoe Andersson & Hayley Appell Bröt


KM i Lydnad  

Söndagen den 4 april

image

Domare: Rolf Björkdahl

Plac Förare Hund Poäng
1 Ulla Andrae Kola 192,5
2 Anita Johansson Sam 173,5
3 Berit Björk Uno 171,0
4 Ingrid Boman Paddy 114,5
5 Cornelia Hasselqvist Trixa 54,0
6 Therese Strandh Shaggy 40,0

 

Träningstävling 22 oktober 2016

Agilityklass Small
Plac Förare / Hund Fel Tid
1 Börje / Härbert 5 45.47
2 Marie / Hugo 5 46.12
3 Mia / Brejker 5 53.90
Pia / Maja Disk
Anna-Lena / Dixie Disk
Wilma / Wilda Disk
Agilityklass Medium
Plac Förare / Hund Fel Tid
1 Ewa / Chili 0 53.87
2 Tarja / Isa 15 1.40.63
Malin / Adde Disk
Wilma / Hope Disk
Erika / Bosse Disk
Agilityklass Large
Plac Förare / Hund Fel Tid
1 Fanny / Squid 0 30.84
2 Fanny / Epic 0 33.06
3 Mathilda / Indra 0 37.72
4 Bianca / Hicka 0 44.72
5 Kristin / Tazza 5 1.07.00
6 Cecilia / King 10 39.91
Cecilia / Ninja Disk
Sofia / Said Disk
Bianca / Tia Disk
Carl / Fanta Disk
Tarja / Gnista Disk
Fanny / Bud Disk
Isabel / Zkipper Disk
Hoppklass Small
Plac Förare / Hund Fel Tid
1 Marie / Hugo 0 35.85
2 Börje / Härbert 0 39.47
3 Matilda / Ellen 0 1.02.56
4 Julia / Marley 5 39.78
5 Anna-Lena / Klara 5 45.34
6 Anna-Lena / Dixie 10 39.34
Mia /Seven Disk
Adrian / Wilda Disk
Ellinore / Bosse Disk
Pia / Maja Disk
Mia / Brejker Disk
Hoppklass Medium
Plac Förare / Hund Fel Tid
1 Mathilda / Hope 5 34.22
2 Ewa / Lhüriz 15 1.03.65
Ewa / Chili Disk
Elin / Alexander Disk
Malin / Adde Disk
Lena-Maria / Mach Disk
Erika / Bosse Disk
Hoppklass Large
Plac Förare / Hund Fel Tid
1 Cecilia / King 0 25.28
2 Cecilia / Ninja 0 26.44
3 Bianca / Tia 5 29.91
4 Fanny / Bud 10 25.84
5 Carl / Fanta 10 55.97
6 Kristin / Tazza 10 1.21.27
Bianca / Hicka Disk
Sofia / Tod Disk
Isabel / Zkipper Disk
Anna / Zigge Disk
Tarja / Gnista Disk
Wilma / Indra Disk
Sofia / Said Disk
Fanny / Epic Disk
Tunnelklass Small
Plac Förare / Hund Fel Tid
1 Ellinor / Basse 0 43.19
2 Börje / Härbert 0 48.97
3 Mia / Brejker 5 1.13.44
Anna-Lena / Klara Disk
Pia / Maja Disk
Mathilda / Ellen Disk
Adrian / Wilda Disk
Malin / Ceasar Disk
Julia / Marly Disk
Mia / Seven Disk
Anna-Lena / Dixie Disk
Tunnelklass Medium
Plac Förare / Hund Fel Tid
1 Mathilda / Hope 0 42.50
2 Elin / Alexander 0 46.00
3 Lena-Maria / Mach 0 59.10
4 Erika / Bosse 5 57.00
Ewa / Lhüriz Disk
Malin / Adde Disk
Tarja / Doris Disk
Tunnelklass Large
Plac Förare / Hund Fel Tid
1 Fanny / Bud 0 35.40
2 Fanny / Epic 0 35.44
3 Cecilia / Ninja 0 37.99
4 Bianca / Tia 0 42.29
5 Sofia / Tod 10 42.35
Sofia / Said Disk
Carl / Fanta Disk
Wilma / Indra Disk
Tarja / Gnista Disk
Kristin / Tazza Disk
Anna / Zigge Disk
Isabel / Zkipper Disk
Cecilia / King Disk
Bianca / Hicka Disk


Skaraborgsmästerskapet DM som gick i Götene 25 september.

image1

Mariestads laget ”2 Speed 2 Safe” sprang till sig silvret.
Laget bestod av, Julia Leijon med Egon och Chili, Marie Persson med Hugo och Malin Hamner med Mic.